poniedziałek, 3 lutego 2014

Jak wybrać projektanta wnętrz?

Architekt wnętrz, dekorator czy projektant wnętrz to okreslenia stosunkowo młodego zawodu w Polsce. Kilkanaście lat temu wynajęcie architekta wnętrz, było oznaką luksusu, podkreślenia swojego statusu społecznego, możliwością zaimponowania swoim znajomym i rodzinie. Dzisiaj rola architekta jest trochę inna, choć nadal wiele osób, uważa że zatrudnienie projektanta wnętrz to fanaberia i niepotrzebny wydatek.
Do tej pory ta gałąź architektury doskonale rozwijała się w dużych aglomeracjach miejskich, głównie w Paryżu, Londynie, Warszawie i Krakowie. Obecnie korzystanie z usług architekta wnętrz na tzw. „prowincji”, stało się również modne. Dzięki współczesnym narzędziom komunikowania się można by powiedzieć, że nie ma już granic dla architekta wnętrz. W Internecie można znaleźć bardzo wiele ofert biur architektonicznych z całej Polski, głównie z Warszawy i Krakowa. Są to często biura, które mają spory dorobek i doświadczenie. Ale czy rzeczywiście dobrze znają rynek wnętrzarski na terenie Śląska? Czy są w stanie polecić dobrą ekipę wykonawczą z tego terenu? No i w końcu jak często są w stanie doglądać realizacji swojego projektu? Jak widać wybór jest obecnie ogromny. Pozostaje tylko pytanie jak znaleźć tego „odpowiedniego”?

Typy projektantów i architektów wnętrz?

Projektanci „dekoratorzy”- to pierwsza grupa projektantów, nie mylić tutaj z architektem. To osoby, które często mają dość dobry zmysł artystyczny i posiadają więcej niż przeciętne umiejętności plastyczne. Tą grupę stanowią również projektanci, którzy ukończyli np. korespondencyjny kurs projektowania wnętrz czy kurs obsługi programu do projektowania wnętrz, są również po bogatej lekturze czasopism dotyczącego projektowania i aranżacji wnętrz. Efekty ich pracy są różne i płyną z ich własnego poczucia estetyki, powiedzmy z „serca”, często niemające racjonalnego wyjaśnienia i uzasadnienia. Potrafią zestawiać kolory, doradzić w zakupie akcesoriów dekoracyjnych, czasami mebli, mają ogólne pojęcie o projektowaniu.
Projektanci „na usługach” – to kolejna grupa osób pracująca najczęściej na etacie bądź też na umowę zlecenie w salonach kuchni, mebli pod zabudowę, armatury i ceramiki łazienkowej. To dość zróżnicowana grupa projektantów, gdyż tworzą ją zarówno architekci jak i projektanci „dekoratorzy”. Oferowane przez nich usługi projektowe ograniczają się wyłącznie do oferowanych przez pracodawcę towarów, oferując projekt kuchni czy łazienki jako bonus, często darmowy, wliczony oczywiście w cenę zakupionego materiału. Wielu klientów może odstraszać tego typu usługa, podejrzewać zatrudnionego przez sklep czy salon projektanta o stronniczość w wyborze materiałów czy rozwiązań. Można by z tą teorią polemizować, jednak z faktem, że dany sklep oferuje ograniczony asortyment i „przywiązuje” nas do siebie, oferując usługę wiązaną – już nie.
Projektanci „z doskoku” – to często grupa wykształconych kierunkowo projektantów, stanowią ją studenci oraz absolwenci architektury czy ASP, ale również rzesza osób kończąca coraz bardziej popularne kierunki projektowania wnętrz, organizowane przez prywatne szkoły. Ta grupa projektantów, często traktuje projektowanie wnętrz jako dodatkowe źródło dochodu, próbę zdobycia nowych doświadczeń i pracują często w innych biurach architektonicznych lub np. salonach kuchni. Często doskonale posługują się komputerowymi narzędziami wspomagającymi projektowanie, nowymi technikami przekazu, wizualizacjami. Ta grupa projektantów jest w stanie pięknie rozrysować i przed- stawić wizualnie cały projekt wnętrza. Czasami nawet wybrać się z klientem do sklepu na zakupy i na tym ich rola często się kończy. Tego typu projektanci siłą rzeczy nie mają czasu na dogłębne śledzenie rynku wnętrzarskiego, poprzez udział w szkoleniach i warszta- tach organizowanych przez producentów materiałów wykończeniowych, udział w targach i konferencjach, śledzenia trendów w projektowaniu wnętrz.
Architekci multispecjaliści – wykształceni kierunkowo specjaliści, ukierunkowani na projektowanie budynków wręcz całych osiedli, obiektów użyteczności publicznej, urbanistykę. Ta grupa projektantów, na co dzień nie specjalizuje się w projektowaniu wnętrz, choć często są one przez nich proponowane jako uzupełnienie oferty usług. Projekty domów i wizualizacje często są dopracowane do perfekcji, jednak zdarza się, że rozwiązania funkcjonalne, ergonomia oraz zaproponowane materiały czy technologie mogą pozostawiać wiele do życzenia. Są również biura, które są w stanie zaproponować również ciekawy i kompleksowy projekt wnętrza. Takich wziętych architektów, tj. mających renomę i bogaty dorobek jest tak naprawdę niewiele na rynku a ich usługa nie jest tania, a terminy często odległe.
Architekci wnętrz z wykształcenia Ta grupa projektantów w całości oddaje się projektowaniu wnętrz. Stanowią ją głównie architekci – inżynierowie, wyspecjalizowani w architekturze wnętrz lub absolwenci akademii sztuk pięknych wydziałów projektowanie wnętrz. Są to przygotowani merytorycznie fachowcy. Absolwenci studiów architektonicznych, doskonale radzą sobie z przygotowaniem i czytaniem dokumentacji technicznej, są często w stanie przewidzieć oraz rozwiązać pewne trudności techniczne, pojawiające się podczas realizacji, strzegąc przy tym przepisów budowlanych i norm projektowych. Drugą podgrupę stanowią absolwenci akademii sztuk pięknych. Ta grupa z założenia wydaje się być lepiej przygotowana plastycznie, co w projektowaniu wnętrz jest równie istotne, jak wiedza ściśle inżynierska.
Powyższy opis sylwetek poszczególnych projektantów i architektów wnętrz został sporządzony na podstawie własnych, wieloletnich obserwacji oraz doświadczeń zdobytych w kilku biurach architektonicznych, rozmów i wysłuchaniu spostrzeżeń ludzi z branży tj. architektów, wykonawców, handlowców oraz dotychczasowych klientów.

Autor: Joanna Purszke-Kuropka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz